Jak rozwijać umiejętności językowe dziecka poza lekcjami angielskiego?

Zorganizowane kursy językowe, czy lekcje w szkole, nie muszą być jedynym sposobem na naukę. Warto przemycać angielski przy okazji codziennych zabaw i aktywności. Jak to zrobić, aby nie stało się to dodatkowym obowiązkiem, a źródłem przyjemności?

Dlaczego warto rozwijać umiejętności językowe dziecka poza lekcjami angielskiego?

Jak wiadomo, korzyści z nauki języka angielskiego jest bardzo wiele. Przede wszystkim wpływa to pozytywnie na rozwój intelektualny dziecka. Wspiera także pamięć oraz myślenie kreatywne. Co więcej, dziecko już od najmłodszych lat będzie znało przydatne zwroty po angielsku. To pozytywnie wpłynie na pewność siebie oraz samoocenę. 

Twoje dziecko uczęszcza na kurs języka angielskiego? Świetnie! Pamiętaj jednak, że warto utrwalać wiedzę również pomiędzy lekcjami. Szczególnie w czasie wakacji, kiedy nie ma zorganizowanych zajęć, dobrze jest w codziennych sytuacjach powtarzać podstawowe zwroty po angielsku – w domu, na spacerze, w sklepie. W ten sposób malec nie będzie miał długiej przerwy w przyswajaniu języka i chętniej będzie kontynuował naukę w grupie od września.

Jak rozwijać umiejętności językowe dziecka poza lekcjami angielskiego?

Istnieje wiele metod rozwijania i utrwalania umiejętności językowych dziecka w domu. Wykorzystasz je z łatwością podczas wakacyjnych miesięcy oraz pomiędzy zajęciami w okresie roku szkolnego. Każda z nich pomaga w sposób przyjazny przemycać angielskie słówka i wyrażenia – bez poczucia obowiązku ani przymusu.

1.   Mówienie po angielsku w domu

Jedną z najprostszych metod może być wprowadzenie języka angielskiego do codziennych rozmów. Jeżeli wszyscy domownicy mówią w języku polskim, może wydawać się to nienaturalne, dlatego warto zacząć od małych kroków i na sam początek wprowadzić zwroty grzecznościowe po angielsku. Kolejnym krokiem we wprowadzeniu języka do codziennych rozmów może być nazywanie konkretnych przedmiotów. Gdy język obcy będzie czymś bardziej naturalnym, możecie również wprowadzić krótkie konwersacje po angielsku.

2.     Zabawy językowe dla dzieci

Istnieje wiele gier i zabaw dla dzieci zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Warto sięgnąć np. po zabawy obrazkowe, w których zadaniem dziecka będzie połączenie nazwy z odpowiednim obrazkiem.

Jest to także doskonała okazja, aby stosować angielski w domu na co dzień! Rodzice mogą wraz z dzieckiem przygotować karteczki, na których będą nazwy przedmiotów codziennego użytku. Można je powiesić w widocznym miejscu, na przykład karteczkę z napisem „a fridge” na lodówce czy „a chair” na krześle. Możemy potraktować je jako fiszki po angielsku.

Innym przykładem zabaw językowym może być także aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci. Na rynku jest wiele propozycji, które mogą wprowadzić język angielski do codziennych aktywności w atrakcyjny sposób, gdzie dzieci będą mogły zbierać punkty, czy realizować kolejne wyzwania.

W Fabryce Języka również korzystamy z aplikacji, wspierających naukę angielskiego – są one dołączone do wszystkich naszych kursów. Nasi kursanci mogą korzystać z nich w dogodnej dla siebie chwili i utrwalać zdobytą wiedzę. Także podczas wakacji. Znajdują się tam wszystkie materiały, omawiane podczas kursu: dotychczas poznane słówka, piosenki, gry, zabawy, opowiadania. Dzięki temu uczniowie mogą w przyjemny sposób powtarzać angielski także w okresie przerwy letniej.

3.     Słuchanie i czytanie książek w języku angielskim

Doskonałą metodą do oswojenia się z językiem jest czytanie oraz słuchanie książek w języku angielskim. Jest to metoda, którą można wprowadzać już od najmłodszych lat. Na rynku obecnie jest wiele propozycji – czytanki po angielsku dla początkujących, bajki dla dzieci, ale także książki przygotowane w dwóch językach, aby ułatwić proces rozumienia tekstu. 

Poznaj nasze propozycje książek z bajkami dla dzieci do nauki języka angielskiego.

Dla starszych dzieci bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zaproponowanie lektury książki, której historię poznali po polsku. Znając fabułę, ale czytając ją w obcym języku, łatwiej przyswoją słowa książki.

Coraz popularniejsze stają się także audiobooki po angielsku. Dobrym pomysłem będzie zaproponowanie dziecku wspólnego słuchania książek, dzięki czemu nie tylko będą przyswajały słownictwo, ale także osłuchają się z brzmieniem słów.

4. Wspólne oglądanie bajek lub filmów w języku angielskim

Nie tylko gry, zabawy czy książki, ale także filmy oraz bajki mogą być atrakcyjną metodą dla naszych dzieci do przyswojenia języka angielskiego. Jeżeli decydujemy się na umożliwienie oglądania telewizji, wówczas warto wykorzystać ten moment do edukacji językowej.

Materiały filmowe są tworzone dla dzieci w różnym wieku. Jest wiele przykładów bajek, które w bardzo przystępny sposób wspierają naukę języka już u najmłodszych. Wykorzystują podstawowe zwroty po angielsku oraz słownictwo przydatne w codziennych czynnościach. Dużym walorem edukacyjnym jest częste powtarzanie, co pozwala na łatwiejsze zapamiętywanie zwrotów i wyrażeń.

Oglądać po angielsku mogą także starsze dzieci. Tutaj proponujemy wykorzystanie filmów z bohaterami, które dzieci mogą już znać. Jeżeli znana będzie już fabuła, można spróbować obejrzeć film ponownie, ale tym razem po angielsku, z angielskimi napisami, co pomoże dziecku na przyswojenie konkretnych wyrażeń oraz słów.

Poznaj listę najlepszych bajek do nauki angielskiego.

5.     Słuchanie piosenek w języku angielskim

Jeżeli nie oglądamy w domu telewizji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby słuchać radia! Warto zachęcać dzieci do słuchania, a następnie śpiewania piosenek w języku angielskim. Jeżeli jest piosenka, która wyjątkowo się dziecku spodoba, w Internecie bardzo łatwo znaleźć jej tekst, aby móc wspólnie śpiewać przy wspólnych czynnościach.

Organizując wspólne aktywności, warto zdecydować się także na karaoke po angielsku. Dzięki wcześniejszemu osłuchaniu się z tekstem dzieci będą mogły swobodnie odtworzyć jego brzmienie oraz powtórzyć wymawianie poszczególnych słów.

Z młodszymi dziećmi warto śpiewać piosenki, które mają prosty tekst po angielsku. Mogą być to słowa związane na przykład z częściami ciała, dzięki czemu dziecko będzie chętniej przyswajało słownictwo także w taki sposób.

Jakich błędów należy unikać podczas rozwijania umiejętności językowych dziecka?

Istnieje wiele metod wspierających naukę języka angielskiego, które omówiliśmy powyżej. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie popełniać błędów, które mogą zniechęcić do dalszej nauki.

Przede wszystkim nie stawiajmy na jedną metodę. Jest tak wiele możliwości, że każdego dnia możemy próbować czegoś innego. Sprawdzajmy też, co naszym dzieciom odpowiada oraz podążajmy za ich zainteresowaniami. Dzieciństwo jest okresem eksplorowania świata, dlatego piosenka, która dzisiaj była atrakcyjna, jutro może okazać się już passe.

Nie stawiajmy także zbyt dużych wymagań. Dzieci nie zawsze czytają chętnie książki po polsku, więc książki w języku angielskim mogą być dla nich trudniejsze. Jeżeli widzimy, że dana metoda sprawia dziecku trudność, warto zastanowić się nad zmianą albo wspólnie pomyśleć, co może dziecku pomóc.

Nauka języka w codziennych sytuacjach nie może być także kojarzona ze stresem. Nie prośmy więc o to, aby dziecko np. witało się z anglojęzycznym sąsiadem po angielsku, jeśli nie ma na to ochoty. Przyjdzie odpowiedni moment, najpewniej w podróży, gdzie dla dziecka naturalnym będzie wykorzystanie tego języka.

Jak rozwijać umiejętności językowe dziecka poza lekcjami angielskiego – podsumowanie

Nauka języka już od najmłodszych lat przynosi niezaprzeczalne korzyści. Wpływa to na rozwój intelektualny czy budowanie pewności siebie. Dzieci, które znają język angielski, mają dużo łatwiejszy start w przyszłości – w codziennych sytuacjach, w podróży, czy w pracy. Mnogość metod pozwala na łatwe, przyjemne oraz aktywne wsparcie naszych pociech w łatwiejszym starcie. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania odnośnie naszej oferty lub chciałbyś/aś się z nami skontaktować? Wypełnij poniższy formularz!

    Lokalizacje:
    • Ozorków, ul. Piłsudskiego 5
    • Zgierz, ul. Łódzka 4/6
    • Łódź, ul. Bema 61