Present Simple dla dzieci – budowa, ćwiczenia, zastosowanie

Czas Present Simple – to najczęściej stosowany w języku angielskim i podstawowy z czasów, z którymi zapoznają się uczniowie. Wykorzystywany jest w wielu codziennych sytuacjach, dlatego warto znać zasady jego funkcjonowania. Poznajcie podstawowe informacje o budowie, zastosowaniu i ćwiczeniach czasu Present Simple.

Co to jest czas Present Simple?

Czas Present Simple tłumaczony jest na język polski jako czas teraźniejszy prosty. W najprostszych słowach, Present Simple to podstawowy czas używany w języku angielskim do opisywania np. czynności, faktów, cech, itp.

Szacuje się, że nawet ponad połowa czasowników mówionych w języku angielskim występuje właśnie w czasie teraźniejszym prostym. Należy odróżniać go od pozostałych 3 czasów teraźniejszych w języku angielskim, czyli Present Continuous, Present Perfect oraz Present Perfect Continuous.

Present Simple – budowa

Budowa podstawowych zdań z czasem Present Simple nie jest szczególnie trudna i to jedna z pierwszych rzeczy, jakiej uczą się dzieci, zaczynając naukę języka angielskiego. Do zbudowania zadania z użyciem tego czasu wystarczy znać podmiot, czasownik w podstawowej formie i ewentualne dodatkowe elementy zdania. Przykład może stanowić zdanie:

“I live in Poland” (Mieszkam w Polsce) lub “You have black hair” (Masz czarne włosy). Pozornie mogłoby się wydawać, że budowa zdań z czasem Present Simple jest bardzo prosta. I chociaż to podstawowy element nauki języka angielskiego, to występują drobne komplikacje.

Gramatyka czasu Present Simple

Elementem, który może sprawiać pewne trudności w kontekście użycia czasu Present Simple, są zdania, w których podmiot występuje w 3 osobie liczby pojedynczej. Wszystko dlatego, że to czasownika należy wówczas końcówkę „s”, „es” lub „ies”. O tym, którą końcówkę powinniśmy zastosować, decyduje końcówka czasownika w podstawowej formie. W większości przypadków stosujemy przyrostek „s”, np. live-lives, eat-eats, run-runs.

Jeżeli czasownik w formie podstawowej kończy się na -ch, -o, -s, -sh, -x lub -z, dodajemy przyrostek „es”, np. watch-watches, do-does, wish-wishes. W przypadku, gdy końcówka czasownika w formie podstawowej to „y”, a przed „y” występuje spółgłoska, zmieniamy y na „i” oraz dodajemy „es”, np. study-studies, fly-flies, worry-worries. Jeśli przed „y” mamy samogłoskę, wówczas po „y” dodajemy „s”, np. say-says, play-plays, buy-buys.

Present Simple – pytania

Opanowanie Present Simple i szerzej posługiwanie się językiem angielskim oraz komunikacja są niemożliwe bez umiejętności tworzenia pytań. W tym przypadku w konstrukcji pytań pojawia się tzw. operator, czyli słówko „do”, a w przypadku trzeciej osoby liczby pojedynczej „does”. Operator pełni funkcję pomocniczą, która wskazuje właśnie na to, że mamy do czynienia z pytaniem w czasie Present Simple.

W przypadku ogólnych pytań, np. „Czy lubisz piłkę nożną?”, operator występuje na początku pytania: „Do you like football?”. Jeżeli jednak pytanie jest bardziej precyzyjne, to operator pojawia się po słowie pytającym, np. “Jak często grasz w piłkę nożną?” – „How often do you play football?”. Jeżeli jednak pytamy o podmiot, to w tej sytuacji nie używamy operatora, a jedynie czasownika z odpowiednią końcówką. Np. „Kto chce grać w piłkę nożną?” – „Who wants to play football?”.

Present Simple – ćwiczenia

Bez względu na to, czy zbliża się kartkówka, sprawdzian czy po prostu chcemy nauczyć się języka angielskiego, by porozmawiać z obcokrajowcem podczas zagranicznego wyjazdu, najlepszym sposobem na naukę są oczywiście ćwiczenia. W podręcznikach i zeszytach ćwiczeń do języka angielskiego możemy znaleźć specjalne zadania do nauki budowy zdań czy tworzenia pytań w czasie Present Simple.

Na czym najczęściej polegają te ćwiczenia? Jednym z popularnych zadań jest np. uzupełnianie luk, w których należy wstawić w zdaniu czasownik w odpowiedniej formie. Ćwiczenie to ma pomagać rozpoznawać podmiot w 3. osobie liczby pojedynczej i rozwijać umiejętność prawidłowego stosowania czasowników z (lub bez) końcówkami „s” i „es”. W przypadku testów czy sprawdzianów w klasach szkolnych w takich zadaniach uczniowie mogą mieć do wyboru odpowiedź spośród kilku propozycji lub też po prostu samodzielnie wstawić dany czasownik w odpowiedniej formie w lukę.

Innym rodzajem ćwiczenia zastosowania czasu Present Simple może być np. ułożenie zdania spośród różnych słów. Polega ono na ułożeniu wybranych słów w odpowiedniej kolejności, aby utworzyć prawidłowe zdanie. W zależności od rodzaju ćwiczenia, wymaganiem może być ułożenie zdania twierdzącego, przeczenia lub pytania.

Nauka Present Simple dla dzieci i uczniów

Chcąc nauczyć się choćby podstawowej komunikacji w języku angielskim, znajomość czasu Present Simple jest absolutną podstawą. Dlatego jest to jedna z pierwszych rzeczy, jakiej uczą się uczniowie czy kursanci. W celu doskonalenia tych umiejętności, ale również przygotowania do testów, sprawdzianów czy egzaminów warto skorzystać z kursów języka angielskiego, dostosowanych do poziomu, wieku i potrzeb uczniów. Takie kursy znajdziesz w ofercie Fabryki Języka – dzięki nim uczniowie pozyskują m.in. umiejętność tworzenia zdań twierdzących, przeczących czy pytań, czyli po prostu posługiwania się czasem Present Simple.