Najlepsze angielskie skróty i skrótowce

Ngl, tbh, tgif – można byłoby powiedzieć po całym tygodniu pracy wśród asap-ów, tbc-ów, fyi-ów i innych określeń, które wywołują chęć reakcji w stylu omg… A tak btw. wiecie już o czym będzie ten artykuł? Poznajcie popularne skróty i skrótowce funkcjonujące w języku angielskim!

Język nieustannie ewoluuje. Dotyczy to w zasadzie każdego języka, którym posługują się ludzie na co dzień. W erze komunikacji cyfrowej zmiany te wydają się zachodzić niezwykle szybko. Jednym z ich przejawów jest powstawanie m.in. nowych skrótów i skrótowców. Najczęściej mają one służyć oszczędności czasu nadającego komunikat lub szybkiemu przekazaniu określonej reakcji czy informacji np. w przypadku komunikacji pisanej (choćby przez SMS czy różnorodne komunikatory internetowe) i są wykorzystywane głównie przez młodzież. Jednak, jak pokazuje przykład lead-u, nie jest to regułą. Skróty i skrótowce mogą zadomowić się także w języku dorosłych i nawet oficjalnej komunikacji. Czym zatem są i co oznaczają wybrane z nich?

Na początku warto odróżnić skróty od skrótowców. Te pierwsze to po prostu skrócone pojedyncze wyrazy lub zlepki wyrazów. W języku polskim taki przykład mogą stanowić chociażby godz. (od godzina), dr (doktor), km (kilometr), ale też itd. (i tak dalej) czy np. (na przykład). Skrótowce, inaczej mówiąc – akronimy, to natomiast słowa, które powstają poprzez skrócenie wyrażenia składającego się z kilku słów. Popularny przykład stanowić może AGD (artykuły gospodarstwa domowego) czy Benelux czyli wyraz powstały od państw: Belgia, Holandia (Netherlands), Luksemburg (Luxembourg).

 • Popularne skrótowce w języku angielskim

Powyżej w tekście znalazły się już skrótowce wywodzące się z języka angielskiego. Chodzi oczywiście o Benelux, ale chociażby popularny SMS (Short Message Service), również przytoczony powyżej, to także akronim. Niektórzy, zwłaszcza niemający na co dzień do czynienia z grafiką, mogą kojarzyć skrótowiec CMYK, ale nie wiedzą co to znaczy. 

CMYK to po prostu wyraz utworzony z pierwszych liter angielskich nazw kolorów farb drukarskich. Skrótowce popularne są także w polityce – np. NATO to akronim od North Atlantic Treaty Organization, czyli Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego. W przypadku wielu wyrazów, które używamy na co dzień, często nie zastanawiamy się nawet nad tym, że są one akronimami. Kto zastanawia się bowiem nad tym co znaczy rozwinięcie skrótowca VIP (very important person) czy UFO (unidentified flying object)? To już w zasadzie samodzielne słowa, używane 

 • Skróty i skrótowce, czyli język dzieci i młodzieży

Korzystanie ze skrótów i skrótowców, a często również tworzenie ich, przypisuje się młodzieży. Rzeczywiście, dorośli przysłuchujący się rozmowie dzieci i młodzieży lub czytający wiadomości pisane, mogliby często, widząc jakiś zlepek z pozoru przypadkowych liter, zastanawiać się, co to znaczy? Rzeczywiście, niektóre skróty mogą czasami być niezrozumiałe. Poniżej prezentujemy kilka przykładów:

Skrót angielski Rozwinięcie Co to znaczy?
idc I don’t care Nie dbam o to
nvm Never mind Nieistotne
idk I don’t know Nie wiem
tbh To be honest Będąc szczerą/ym
ofc Of course Oczywiście
ngl Not gonna lie Nie będę kłamał/a
btw By the way Przy okazji
lol laugh(ing) out loud lub lot of laughs reakcja na coś bardzo zabawnego lub szokującego

 • Skróty biznesowe

Jak się okazuje, nie tylko dzieci i młodzież chętnie używają skrótów. Komunikację, zwłaszcza pisaną, ułatwiają sobie także dorośli. Z wieloma skrótami można spotkać się w pracy np. w służbowej korespondencji mailowej. Niektóre z nich to typowe skróty biznesowe, a inne to codzienne skróty angielskie. Z jakimi skrótami możemy spotkać się w pracy?

Skrót angielski Rozwinięcie Co to znaczy?
asap As soon as possible Tak szybko, jak to możliwe
fyi For your information Dla twojej wiedzy
imo In my opinion Moim zdaniem
imho In my humble opinion Moim skromnym zdaniem
tbc To be confirmed Do potwierdzenia
tbd To be determined Do określenia
eod End of day Na koniec dnia
q&a Questions & answers Pytania i odpowiedzi

 

Jak widać skróty i skrótowce towarzyszą nam w wielu obszarach życia. I wcale nie są domeną tylko młodych ludzi – często korzystają z nich także dorośli, nawet w oficjalnej służbowej korespondencji. A jakie są Wasze ulubione angielskie skróty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania odnośnie naszej oferty lub chciałbyś/aś się z nami skontaktować? Wypełnij poniższy formularz!

  Lokalizacje:
  • Ozorków, ul. Piłsudskiego 5
  • Zgierz, ul. Łódzka 4/6
  • Łódź, ul. Bema 61