Miesiące i pory roku po angielsku – wymowa i ćwiczenia dla dzieci

Nauka języka angielskiego od podstaw przewiduje, że jedną z pierwszych rzeczy, jakie młodzi uczniowie poznają, są nazwy miesięcy po angielsku. Z pozoru to jedynie 12 słów. Jednak, jak to w przypadku języka obcego, trzeba zapamiętać nie tylko same słowa, ale również nauczyć się ich pisowni i wymowy. Dowiedz się, jakie ćwiczenia mogą pomóc Twojemu dziecku łatwiej opanować miesiące po angielsku.

Jedną z podstawowych zasad, którą należy zapamiętać w przypadku nauki nazw miesięcy po angielsku, jest to, że zawsze piszemy je z dużej litery. Dla wielu osób, które mają pierwszy kontakt z językiem angielskim jest to zaskoczenie. W przypadku nauki języka obcego może to także stanowić pewne ułatwienie. Dziecko, widząc wyraz zaczynający się z dużej litery, np. w środku zdania, może łatwiej pojąć, że chodzi o nazwę miesiąca, a co może pomagać w zapamiętywaniu. Zacznijmy jednak od podstaw.

Nazwy miesięcy po angielsku

12 miesięcy, czyli 12 nowych słów do nauczenia. To wcale nie tak dużo! A oto, jak zapisujemy poszczególne miesiące po angielsku:

• styczeń – January
  • luty – February
  • marzec – March
  • kwiecień – April
  • maj – May
  • czerwiec – June
  • lipiec – July
  • sierpień – August
  • wrzesień – September
  • październik – October
  • listopad – November
  • grudzień – December

Skróty nazw miesięcy po angielsku

Jak widać po przedstawionej powyżej liście, są pojedyncze miesiące, których nazwy podobne są do polskich nazw miesięcy. Np. marzec po angielsku lub maj po angielsku nawet w zapisie mają wiele wspólnego. A już szczególnie widać to w sytuacji, gdy zastosujemy skróty nazw miesięcy po angielsku. Wyglądają one następująco:

• January – Jan
  •  February – Feb
  •  March – Mar
  •  April – Apr
  •  May – May
  •  June – Jun
  •  July – Jul
  •  August – Aug
  •  September – Sep
  •  October – Oct
  •  November – Nov
  •  December – Dec

Skróty poszczególnych miesięcy po angielsku to po prostu 3 pierwsze litery każdego z miesięcy. Zasada ta jest bardzo podobna, jak w przypadku tworzenia skrótów nazw poszczególnych dni tygodnia, gdzie też skróty to po prostu pierwsze 3 litery każdego dnia tygodnia. W przypadku miesięcy zapis trzyliterowy jest powszechnie stosowany zwłaszcza w formatach dat, dlatego warto znać te skróty, by od razu skojarzyć je z nazwami poszczególnych miesięcy.

Dobre praktyki przy uczeniu się nazw miesięcy

Podstawowym krokiem do nauczenia się nazw poszczególnych miesięcy po angielsku jest oczywiście zapamiętanie 12 słów. W przypadku dzieci nie zawsze jest to jednak takie łatwe, a poszczególne nazwy mogą się mylić. Dlatego proces zapamiętywania warto wspierać poprzez różne ćwiczenia i zabawy, które pozwolą łatwiej przyswoić wiedzę, a jednocześnie pomogą w opanowaniu np. wymowy po angielsku.

Właśnie na tym, czyli łączeniu zabawy z nauką, polegają zajęcia dla dzieci w Fabryce Języka. Również w domu możesz wspomagać efekty nauki na różne sposoby.

Pory roku po angielsku

Ucząc się nazw poszczególnych miesięcy, naukę można podzielić na krótsze łatwiejsze etapy. Przykład stanowić może chociażby uczenie się miesięcy zgodnie z porami roku. Zaczynając od wiosny – po angielsku spring – dziecko ma do zapamiętania tylko 4 miesiące, wiedząc, że ta zaczyna się w marcu, a kończy w czerwcu. Później następuje lato – po angielsku summer – obejmujące czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.

Następnie jesień (autumn) i zima (winter). W tym podejściu z pomocą przychodzi nie tylko fakt podzielenia zapamiętania wszystkich nazw miesięcy po angielsku na mniejsze partie, ale również zachowanie odpowiedniej kolejności poszczególnych miesięcy, bo przecież każda pora roku zaczyna się w tym samym miesiącu, w którym skończyła się poprzednia.

Piosenki, które pomagają nauczyć się nazw miesięcy

Jednym z podstawowych narzędzi, który pomaga nauczyć się nazw miesięcy i w ogóle przyswajać nowe słowa, są piosenki po angielsku. Dla wielu dzieci zapamiętanie piosenki jest znacznie łatwiejsze, niż suchej treści czy pojedynczych słówek. Dlatego warto włączać dziecku piosenki o miesiącach, pomagając zapamiętać ich nazwy po angielsku. Co istotne, warto zwrócić uwagę na wymowę w piosenkach, by dziecko osłuchiwało się z prawidłowo brzmiącymi słowami.

Przysłowia o miesiącach po angielsku

Wśród ćwiczeń, które mogą pomóc zapamiętać, jak brzmi np. lipiec po angielsku lub jakie miesiące po angielsku następują po sobie, mogą okazać się przydatne także przysłowia, cytaty czy powiedzenia. Np. przysłowia April showers bring May flowers lub Whatever July and August do not boil, September cannot fry świetnie wspomagają zapamiętać kolejność wybranych miesięcy. Podobną rolę, wspomagającą zapamiętanie nazw, wymowy i kolejności poszczególnych miesięcy, jak przysłowia po angielsku mogą spełniać również np. wierszyki.

Miesiące po angielsku – nauka

Jak widać, nauka nawet tak podstawowych elementów jak nazwy miesięcy po angielsku, nie musi być nudna i można ją urozmaicić na różne sposoby. Z pomocą przychodzą piosenki, wierszyki, powiedzenia czy przysłowia, a nawet pory roku. Warto być kreatywnym, by dla dziecka nauka angielskiego była również zabawą.