5 wskazówek jak poprawić umiejętność czytania po angielsku Twojego dziecka

Umiejętność czytania w języku obcym nie jest łatwa do opanowania. Zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z językiem, w którym wymowa może znacznie różnić się od zapisu danego słowa. Co zrobić, by dziecko uczące się języka angielskiego przychylnym okiem patrzyło na teksty po angielsku? Oraz aby czytanie tekstu stało się przyjemnością? Poznaj 5 wskazówek jak poprawić umiejętność czytania po angielsku Twojego dziecka.

Co robić, gdy dziecko nie chce czytać po angielsku?

Rodzice często zastanawiają się, co robić, gdy dziecko nie czyta po angielsku. Istnieje kilka możliwości, by je do tego zachęcić. Tak, jak w przypadku czytania w rodzimym języku, jest to umiejętność, którą po prostu można zdobyć poprzez ćwiczenia. Z czasem dziecko może odkryć, że czytanie po angielsku jest równie fascynujące i przydatne, co czytanie w ojczystym języku. Jeśli jednak dziecko nie chce czytać po angielsku, warto spróbować skorzystać z poniższych wskazówek.


1. Zapewnij odpowiednie warunki

Grający w tle telewizor lub radio? Bawiące się obok rodzeństwo? Dzwoniący co chwilę telefon? Bez względu na to, czy chcielibyśmy czytać po angielsku czy po polsku, takie warunki przyczyniłyby się do rozpraszania uwagi. I to nie tylko dziecka. 

Dlatego, jeżeli chcesz zachęcić dziecko do sięgnięcia po czytanki po angielsku, zapewnij mu odpowiednie warunki. Względna cisza, spokój, odpowiednia pora dnia, a nawet wygodne miejsce do siedzenia to elementy, które mogą być pierwszym istotnym krokiem na drodze do czerpania przyjemności z czytania po angielsku.

2. Sięgaj po czytanki po angielsku i czytaj je dziecku

Poświęć trochę swojego czasu i samodzielnie zacznij czytać dziecku czytanki po angielsku. Nie musisz tego robić w środku dnia – warto np. czytać książkę po angielsku przed snem, by dziecko oswoiło się z tym językiem. W ten sposób dajesz mu także dobry wzór, a dziecko, dostrzegając, że jego rodzic czyta po angielsku, może nabrać więcej ochoty do nauki tej umiejętności.

3. Wybieraj odpowiednie teksty po angielsku do czytania

Tym, co może zachęcić dziecko do czytania po angielsku, mogą być odpowiednie teksty. W zależności od wieku dziecka, mogą być to czytanki po angielsku czy artykuły po angielsku na interesujące dziecko tematy. Oczywiście ważne jest, by proponowane teksty po angielsku były dostosowane do poziomu językowego dziecka, tak, by tekst do nauki czytania nie odstraszał i nie nużył dziecka.

4. Zachęcaj dziecko do opowiadania historii

Jeżeli dostrzeżesz, że dziecko zaczyna sięgać po teksty po angielsku, zachęcaj go do zapoznania się z kolejnymi oraz do rozwijania umiejętności czytania po angielsku, np. poprzez opowiadanie historii na podstawie tego, co przeczytało. Nie musisz prosić o dokładne zrelacjonowanie tego, co zawierał przeczytany tekst.

Może być to okazja np. do wymyślenia ciekawej opowieści. W ten sposób nie tylko pokażesz dziecku, że interesuje Cię to, co ono robi, ale także pomożesz mu rozwijać wyobraźnię oraz zaangażujesz do uczenia poprzez zabawę.

5. Postaw na doświadczenie i wiedzę ekspertów

Opanowanie umiejętności czytania po angielsku wymaga czasu i zaangażowania. Dobrym pomysłem jest zatem zapisanie dziecka na kurs języka angielskiego, na którym będzie miało odpowiednie warunki do nauki w praktyce. 

Doświadczeni lektorzy potrafią odpowiednio dobrać teksty po angielsku do czytania, w zależności od poziomu ucznia. W przypadku różnych wątpliwości, mogą od razu odpowiedzieć na pytania, jak przeczytać po angielsku dane słowo i pomóc w zrozumieniu tekstu czytanego.

Korzyści z czytania ze zrozumieniem po angielsku

Dlaczego szybkie nabycie umiejętności czytania po angielsku może być dla dziecka tak istotne? Przede wszystkim pozwala ono na szybszą i łatwiejszą naukę języka, gdyż dziecko może dzięki temu samodzielnie sięgać po teksty po angielsku. Poprzez nie, ma możliwość rozwijania zasobu słownictwa, utrwalania zwrotów i struktur gramatycznych, a z czasem może rozwijać także myślenie po angielsku. A jeśli teksty po angielsku do czytania okażą się dla dziecka interesujące, dodatkowymi korzyściami będą rozwój zainteresowań i hobby, co pozytywnie wpływa na mózg i rozwój inteligencji. 

Jak widać czytanie po angielsku ma wiele zalet, dlatego warto w odpowiedni sposób zachęcać dziecko do rozwoju tej umiejętności!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania odnośnie naszej oferty lub chciałbyś/aś się z nami skontaktować? Wypełnij poniższy formularz!

    Lokalizacje:
    • Ozorków, ul. Piłsudskiego 5
    • Zgierz, ul. Łódzka 4/6
    • Łódź, ul. Bema 61