Arytmetyka mentalna – co to jest, w czym pomaga i ile kosztuje kurs?

Szybkie liczenie, rozwój kreatywności, zdolność logicznego myślenia, a także efektywnej nauki w innych obszarach. Który rodzic nie chciałby, by jego dziecko mogło posiąść te umiejętności? Jednym ze sposobów, który ma wspomóc w ich rozwinięciu, jest arytmetyka mentalna. Dowiedz się więcej o tej metodzie!

Czym się różni abakus od sorobanu?

Czy wiesz, czym jest abakus? A soroban? To przyrządy wykorzystywane do obliczeń arytmetycznych – często pozornie dość skomplikowanych. Dla wielu osób najlepszym wyobrażeniem będzie liczydło. Chociaż współcześnie rzadko korzysta się z liczydła, to być może pamiętacie, że jego możliwości nie ograniczają się jedynie do dodawania i odejmowania w zakresie od 1 do 100. 

Za jego pomocą można dokonywać różnorodnych obliczeń. Zwłaszcza, że istnieją różne odmiany liczydła. Wspomniane abakus i soroban to swoiste prekursory liczydła. Pierwsze pochodzi z czasów starożytności z Europy, drugie, również wykorzystywano już przed tysiącami lat – w Japonii. Jak się okazuje, współcześnie wciąż mogą być pomocne w nauce – zwłaszcza w arytmetyce mentalnej.

Co to jest arytmetyka mentalna?

Arytmetyka mentalna pozwala wykonywać nawet bardzo skomplikowane obliczenia bez wykorzystywania narzędzi, takich jak komputer czy kalkulator. Mówiąc inaczej – chodzi o “szybkie liczenie w głowie”. Wraz z nabywaniem tej umiejętności można błyskawicznie mnożyć np. liczby dwucyfrowe przez dwucyfrowe, a nawet większe. 

Mogłoby się wydawać, że takie działania wymagają szczególnego talentu. Jednak w rzeczywistości jest to umiejętność, którą można rozwijać poprzez naukę i praktykę. W tej metodzie kluczowe znaczenie ma m.in. umiejętność wykorzystania obu półkul mózgu. Ćwiczenia integrujące półkule mózgowe sprawiają, że metoda ta jest tak skuteczna i pozwala liczyć w bardzo szybkim tempie.

W czym pomaga arytmetyka mentalna?

Nauka arytmetyki mentalnej służy w pierwszej kolejności rozwojowi umiejętności liczenia. Jeżeli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko liczyć albo jak nauczyć się matematyki, to właśnie w tym pomaga arytmetyka mentalna. Początkowo dziecko korzysta z liczydła, poznaje, czym jest abakus, czym jest soroban i jak obsługuje się liczydło dla dzieci. Z czasem jednak nawet liczydło stanie się zbędne, ponieważ dziecko nabędzie umiejętność liczenia w głowie. Rozwój arytmetyki mentalnej może być świetnym sposobem na naukę matematyki.

Wzmacnianie zdolności kognitywnych

Warto wiedzieć, że oprócz rozwoju umiejętności szybkiego liczenia, nauka arytmetyki mentalnej niesie ze sobą wiele korzyści również na innych polach. Może poprawiać koncentrację, umiejętność rozwiązywania problemów, wspiera rozwój umiejętności logicznego myślenia, a także wpływa na szybsze przyswajanie wiedzy i informacji w innych obszarach, m.in. dzięki temu, że poprawia pamięć.

Zbierając to wszystko w jedno, na ewentualne pytanie o treści: „arytmetyka mentalna, czy warto?” – odpowiedź może brzmieć tylko: „Tak!”. Można powiedzieć, że ta metoda stanowi kompleksowy trening umysłu, który przydaje się nie tylko w dziedzinie matematyki, ale również pomaga w nauce innych przedmiotów szkolnych – w tym fizyki, chemii czy języka angielskiego.

Kurs arytmetyki mentalnej

Naukę arytmetyki mentalnej mogą rozpocząć nawet najmłodsze dzieci. Już nawet 5-latki mają możliwość rozpoczęcia kursu Superminds Kids w ramach Superminds Academy. Dodatkową wartość, jaką niosą ze sobą kursy w Fabryce Języka, jest fakt, że równocześnie dziecko rozwija umiejętności językowe, uczy się nowych słówek i zwrotów po angielsku, a docelowo po przejściu kolejnych etapów, nie tylko swobodnie się w tym języku komunikuje, ale także może zdobyć certyfikat potwierdzający umiejętności z zakresu arytmetyki mentalnej.

Ceny kursów startują już od 2400 zł za rok. Jeśli zatem chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym, wyposażając dziecko w umiejętności liczenia w głowie i swobodę posługiwania się językiem angielskim, a wszystko ma odbywać się w przyjaznej dla dziecka atmosferze, koniecznie zapoznaj się ze szczegółami kursów Superminds Academy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania odnośnie naszej oferty lub chciałbyś/aś się z nami skontaktować? Wypełnij poniższy formularz!

    Lokalizacje:
    • Ozorków, ul. Piłsudskiego 5
    • Zgierz, ul. Łódzka 4/6
    • Łódź, ul. Bema 61