Certyfikaty z angielskiego – który wybrać? Sprawdź poziomy i rodzaje

Poszukując nowej pracy lub możliwości rozwoju za granicą, niezbędny okazuje się język angielski. Oprócz znajomości słówek oraz umiejętności swobodnej komunikacji warto mieć także dokument, który będzie przepustką dla nowych wyzwań i perspektyw. W artykule przedstawiamy najbardziej powszechne certyfikaty, w tym te, które są przygotowane z myślą o dzieciach.

Dokumentem potwierdzającym naszą znajomość języka angielskiego jest certyfikat językowy. Może być on przydatny w wielu sytuacjach, na które warto być przygotowanym zawczasu. Także zapisując swoje dziecko do szkoły językowej, warto wziąć pod uwagę możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego znajomość języka. Może on w przyszłości zaważyć na tym, czy dziecko będzie mogło pojechać na wymianę, studia, czy też do wymarzonej pracy będzie miało kartę przetargową lepszą, niż inni kandydaci.

Poziomy znajomości języka angielskiego według CEFR

Na samym początku warto dowiedzieć się, jakie wyszczególniamy poziomy języka angielskiego według CEFR, czyli Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Są one podzielone na trzy kategorie – początkujący (A), średniozaawansowany (B) i zaawansowany (C). Wśród nich wyróżniamy odpowiednio:

 • Poziom początkujący: język angielski A1 (Beginner),
 • Poziom początkujący: język angielski A2 (Pre-Intermediate),
 • Poziom średniozaawansowany: język angielski B1 (Intermediate),
 • Poziom średniozaawansowany: język angielski B2 (Upper – Intermediate),
 • Poziom zaawansowany: język angielski C1 (Advanced),
 • Poziom zaawansowany: język angielski C2 (Proficiency).

Rodzaje certyfikatów z angielskiego

Kiedy już wiemy, jakie poziomy angielskiego wyróżniamy w międzynarodowych klasyfikacjach, możemy przejść do rodzajów certyfikatów. Pierwszą informacją, którą należy wyszczególnić jest to, że certyfikaty mogą być akredytowane lub nieakredytowane. 

Certyfikaty akredytowane są uznawane przez uczelnie lub zakłady pracy, ale także instytucje publiczne na całym świecie. Warto wobec tego wiedzieć, jakie są najpopularniejsze akredytowane certyfikaty oraz czym się różnią.

Wśród certyfikatów wyróżniamy:

 • Certyfikaty Cambridge

Są to certyfikaty znane i cenione na całym świecie. Wykładowcy z uczelni w Cambridge w Wielkiej Brytanii przygotowują zestaw pytań, które pojawiają się w egzaminach na poszczególnych poziomach.

Organizowanych jest 5 podstawowych egzaminów:

 1. KET (Key English Test), odpowiadający poziomowi A2,
 2. PET (Preliminary English Test), odpowiadający poziomowi B1,
 3. FCE (First Certificate in English), odpowiadający poziomowi B2,
 4. CAE (Certificate in Advanced English), odpowiadający poziomowi C1,
 5. CPE (Certificate of Proficiency in English), odpowiadający poziomowi C2. 
 • PTE General 

Pearson Test of English (dawniej – London Tests of English) to również prestiżowy i ceniony przez pracodawców certyfikat. Egzaminy skierowane są do osób, dla których język angielski jest językiem ojczystym, ale jego znajomość stanowi ważny element codziennej pracy i/lub nauki. Egzamin skupia się na umiejętnościach komunikacyjnych, weryfikuje znajomość gramatyki i słownictwa. Testy odbywają się z podziałem na 6 poziomów.

 • TELC – The European Language Certificates

Egzamin, który jest szczególnie znany w obrębie Unii Europejskiej. Organizatorem TELC jest “telc GmbH”. Egzamin skupia się na praktycznych umiejętnościach wykorzystania języka obcego. W przypadku języka angielskiego, egzaminy organizowane są na poziomach A1-C2. 

 • TOEFL – test of English as a Foreign Language

TOEFL to egzaminy, które są tworzone przez amerykańską organizację Educational Testing Service (w skrócie ETS). Zadania egzaminacyjne charakteryzują się sprawdzaniem umiejętności praktycznego wykorzystania języka. Ważne – jest to certyfikat polecany szczególnie tym osobom, które planują studia w USA. W przypadku tego egzaminu nie istnieje także podział na egzaminy o konkretnych poziomach – na podstawie testu określany jest realny poziom języka osoby zdającej. 

 • IELTS – International English Language Testing System

Jeden z najbardziej popularnych międzynarodowych certyfikatów. Egzamin sprawdza wiedzę ogólną z języka angielskiego, a wynik ważny jest bezterminowo. Niemniej warto pamiętać o tym, że w przypadku wykorzystania certyfikatu w rekrutacji np. na uczelnie, warto aby jego wynik był nie starszy niż 2 lata. Certyfikaty IELTS cieszą się wówczas opinią rzetelnych i wiarygodnych.

 • LCCI – London Chamber of Commerce and Industry

Certyfikat LCCI skupia się na strefie biznesowej języka co sprawia, że jego posiadanie może być dużą wartością w przypadku ubiegania się o pracę w wymarzonym zawodzie na międzynarodowym runku pracy. 

Czym w takim razie mogą różnić się poszczególne certyfikaty i na co zwrócić uwagę? 

7 różnic pomiędzy poszczególnymi certyfikatami 

 • Cena

Inwestycja w certyfikat z języka angielskiego to często wydatek kilkuset złotych. Jest ona uwarunkowana wieloma czynnikami, m.in instytucją wydającą certyfikat, czy stopniem trudności. Warto pamiętać także o ważności certyfikatu, ponieważ odnawianie dokumentu również niesie za sobą koszty.

 • Rozpoznawalność

Część certyfikatów rozpoznawalna jest na całym świecie (jak na przykład certyfikaty Cambridge), a część jedynie w niektórych rejonach świata. Tak jak omawialiśmy wcześniej, TELC jest znany w Unii Europejskiej, natomiast wybierając się na studia w USA warto rozważyć zdawanie egzaminu TOEFL, który jest nieco bardziej znany w tej części świata. 

 • Ważność certyfikatu

Wybierając egzamin oraz planując, kiedy będziemy chcieli z niego skorzystać, warto wziąć pod uwagę ważność certyfikatu. Egzaminy Cambridge cieszą się swoją popularnością również dlatego, że są bezterminowe. Jednak w przypadku egzaminów IELTS warto pamiętać, że lepiej postrzegane jest odnowienie ich po dwóch latach.

 • Rekomendowany wiek

Na naukę nigdy nie jest za późno, więc wiek nie stoi na przeszkodzie w zdawaniu certyfikatów. Niemniej zapisując dziecko na zajęcia z języka angielskiego warto zwrócić uwagę także na ten aspekt. Najmłodsze dzieci raczej nie będą startowały do poziomu angielskiego C2 (ani też zdawały egzaminu CPE). Nie podejmą się jeszcze certyfikacji LCCI o biznesowej specjalizacji 🙂 

 • Format egzaminu

Różne egzaminy mają różne formy i kładą nacisk na inne elementy języka angielskiego. Niektóre certyfikaty bardziej skupiają się na praktycznej znajomości języka (jak chociażby TOEFL), a niektóre równomiernie rozkładają proporcje na poszczególne umiejętności, czyli czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie (egzaminy Cambridge). 

 • Stopień trudności

To oczywiste – egzamin na poziomie B1 zawsze będzie proporcjonalnie łatwiejszy od egzaminu na poziomie C2, czy też od egzaminów specjalizacyjnych. 

 • Specjalizacja

Jak omawialiśmy wyżej, większość certyfikatów weryfikuje wiedzę ogólną z języka angielskiego, ale np. LCCI skupia się już na obszarze biznesowym. Warto więc się zastanowić, do czego certyfikat będziemy mogli wykorzystać w przyszłości.

Certyfikaty z angielskiego dla dzieci

Powyżej opisane certyfikaty są raczej w pewien sposób uniwersalne i każda osoba, która rozpoczęła naukę języka angielskiego, także w późniejszym etapie życia, może do nich przystąpić. Jest jednak także wyjątkowa grupa certyfikatów, dedykowana najmłodszym uczniom. Są to certyfikaty organizowane przez uczelnie w Cambridge, a wyróżniamy wśród nich:

 • YLE Starters – Pre A1 Starters
 • YLE Movers – A1 Movers
 • YLE Flyers – A2 FLyers

Certyfikaty YLE są kierowane do dzieci w wieku 7-12 lat. Pozwalają sprawdzić stopień, w jakim najmłodsi opanowali język angielski oraz monitorować postępy w nauce języka. 

Certyfikaty dla dzieci pozwalają najmłodszym oswoić się z formułą egzaminacyjną weryfikacji ich wiedzy, z którą zetkną się w przyszłości podczas zdawania innych egzaminów oraz zdobywania certyfikatów. Egzaminy YLE pomagają budować ich pewność siebie zarówno w oswojeniu się z formą potwierdzenia ich wiedzy, ale także korzystania z niej w codziennych sytuacjach.

Z czego składają się egzaminy i jak wyglądają?

W zależności od wybranego certyfikatu nacisk na niektóre elementy egzaminacyjne będzie zróżnicowany, jednak w większości egzaminów spotkamy się ze wszystkimi z wymienionych poniżej obszarów:

 • czytanie
 • pisanie
 • mówienie
 • słuchanie
 • gramatyka

Każda z części ma za zadanie sprawdzić umiejętności zdającego w poszczególnych obszarach językowych. Najczęściej stanowią one odrębne części egzaminacyjne, dzięki czemu można bez stresu skupić się na jednej umiejętności, bez konieczności przełączania uwagi (chociaż warto trenować to wykorzystując język angielski w codziennych sytuacjach).

Jak przygotować się do zdawania certyfikatu z angielskiego?

Do egzaminu można przygotować się na kilka sposobów. Jednym z nich jest oczywiście samodzielna nauka, która niestety często okazuje się nieco chaotyczna. Bo tak naprawdę nie wiemy, czego możemy się na egzaminie spodziewać. Inną drogą jest możliwość zapisania się na kurs przygotowujący do certyfikatu lub zapisanie na dedykowane zajęcia z języka angielskiego.

W szkole angielskiego Fabryka Języka przeprowadzamy egzaminy Cambridge skierowane do dzieci, jak również przygotowujemy do nich uczniów. W ramach programu organizujemy również egzaminy próbne. W naszej szkole organizujemy również egzaminy PTE General.

Wszystkie egzaminy są przeprowadzane na miejscu – w znajomym i przyjaznym dla ucznia otoczeniu. 

Zapraszamy do zapisów!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania odnośnie naszej oferty lub chciałbyś/aś się z nami skontaktować? Wypełnij poniższy formularz!

  Lokalizacje:
  • Ozorków, ul. Piłsudskiego 5
  • Zgierz, ul. Łódzka 4/6
  • Łódź, ul. Bema 61