Jak zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego?

Nauka  angielskiego dla dzieci to już norma. Wiele przedszkoli oferuje zajęcia językowe dla maluchów, w szkole również język ten osadził się na dobre. Jednak zdarza się, że dziecko nie chce przyswajać nowych słówek, traktując to jak kolejny, przykry obowiązek. Jak sobie z tym poradzić?

Psychologia dziecięca a nauka języka obcego

Wielu dorosłych kojarzy naukę z jej tradycyjną formą – siedzenie przy stoliku, rozwiązywanie ćwiczeń i odpytywanie z nabytej wiedzy. U dzieci taka metoda jednak nie do końca się sprawdza, a już na pewno nie jest ona efektywna.

Jak zachęcić dziecko do nauki?  W jaki sposób rozbudzić wręcz jego pasję? Oczywiście przez… zabawę. Przyswajanie nowych słówek czy wręcz całych zdań po angielsku, to wszak niełatwa sprawa. Warto więc otworzyć się na dziecięce potrzeby i wdrożyć naukę m.in. poprzez:

 • rozmowy z dzieckiem po angielsku,
 • gry i aplikacje,
 • czytanie książek,
 • oglądanie bajek,
 • słuchanie muzyki.

Która z tych metod jest najlepsza? Każda po trochu! Dobrze jest bowiem przemycać język angielski na różne sposoby. Tak dostarczana wiedza jest ciekawa dla dziecka. Sprawia też, że tych okazji do nauki jest naprawdę wiele.

W internecie bez trudu znajdziemy piosenki do nauki angielskiego dla dzieci. Możemy je włączać o poranku jeszcze przed wyjściem do przedszkola lub szkoły i w ten sposób nabrać energii na resztę dnia. W drodze możecie wspólnie je śpiewać.

W wolnym czasie bardzo skuteczne są bajki po angielsku i aplikacje do nauki angielskiego. Warto poszczególne materiały poznawać wraz z dzieckiem, by móc następnie o nich porozmawiać.

Zrozumienie dziecka i jego indywidualnych potrzeb

Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego? Przede wszystkim trzeba też zrozumieć jego indywidualne potrzeby. Niektóre maluchy są typowymi ekstrawertykami, które głównie w rozmowie i ciągłej aktywności odnajdą drogę do nauczenia się języka. Osoby te potrzebują wielu bodźców i… odpowiednio zgranej grupy, która będzie tej potrzebie odpowiadać.

Nie zapominajmy, że na drugim “biegunie” znajdują się dzieci introwertyczne, dla których największą przyjemnością jest spędzanie czasu w ciszy i spokoju. To osoby, które najwięcej wiedzy będą czerpać z książek, rozmów rodzicami itd. Dla takich dzieci skutecznym narzędziem edukacyjnym będą np. piosenki do nauki angielskiego, a także różnego rodzaju programy do odtwarzania na dowolnych platformach sprzętowych, aplikacje do nauki angielskiego, które można pobrać na smartfon, tablet lub komputer.

Większość dzieci jednak to mieszanka ekstrawertyka z introwertykiem. Czasem wszystko zależy od nastroju i danego dnia. Warto zachować uważność i nie zmuszać malucha np. do słuchania energetycznej muzyki w momencie, gdy jest przebodźcowany i nadmiernie pobudzony. Wtedy skuteczniejsza może się okazać kojąca bajka po angielsku lub po prostu spacer w parku i nazywanie rzeczy w języku obcym.

Symulacje sytuacji życiowych w języku angielskim

Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze zmobilizować dziecko do nauki angielskiego, to postaw na metodę, w której odgrywacie codzienne,  sytuacje życiowe. 

Witanie się z przyjaciółmi, zabawa w sklep czy u lekarza, to tylko kilka prostych przykładów rozmów, których maluch może się nauczyć podczas wspólnie spędzonego czasu. Oczywiście tematyka i słownictwo muszą być dostosowane do wieku dziecka. 

Przyjazne środowisko edukacyjne

Zachęcenie dziecka do nauki języka angielskiego może mieć miejsce tylko w przyjaznym środowisku edukacyjnym, a więc takim, w którym:

 • maluch czuje się bezpiecznie,
 • jest zauważony,
 • lektorzy zwracają uwagę na jego potrzeby.

Jak zmotywować dziecko do nauki w takich warunkach? W domu nie należy dziecka do angielskiego przymuszać. To naprawdę musi być przyjemność i radość dla małego ucznia.

Wielu rodziców ma również obawy, jak malec będzie się czuł na kursie angielskiego dla dzieci. Przede wszystkim trzeba dać mu czas. Warto wiedzieć, że w dobrej szkole języka angielskiego, kilka pierwszych spotkań powinno mieć charakter adaptacyjno-poznawczy. Skuteczna nauka angielskiego zależy głównie od tego, czy maluch na pierwszych zajęciach będzie się czuł dobrze. 

Zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w lekcjach

Co zrobić, aby kurs języka angielskiego dla dzieci przyniósł jak najlepsze efekty? Dobry lektor zachęca dziecko do aktywnego udziału w zajęciach. W tym celu wykorzystuje różne gry planszowe, piosenki czy zabawy ruchowe. Idealnie, jeśli choć trochę zabawy te nawiązują do zainteresowań dziecka.

Rodzic może również zachęcić dziecko do aktywnego uczestnictwa. Warto wyzbyć się tu jednak przymuszania czy odpytywania z nabytej wiedzy. Możesz po prostu wyrazić ciekawość odnośnie zajęć, a nawet zachęcić dziecko do pokazania zabaw poznanych na lekcjach. Na ile to możliwe, spróbujcie je odtworzyć w domu. Być może zamienicie się rolami i to dziecko będzie dla Ciebie nauczycielem? W ten sposób poczuje się ważne, a jego zaangażowanie – docenione.

W szkole angielskiego dla dzieci Fabryka Języka wykorzystujemy certyfikowane metody nauczania, oparte na zabawie oraz materiałach interaktywnych, dopasowanych do potrzeb uczniów. Szukasz kursu angielskiego dla swojego dziecka? Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania odnośnie naszej oferty lub chciałbyś/aś się z nami skontaktować? Wypełnij poniższy formularz!

  Lokalizacje:
  • Ozorków, ul. Piłsudskiego 5
  • Zgierz, ul. Łódzka 4/6
  • Łódź, ul. Bema 61