Najlepsze piosenki dla dzieci do nauki języka angielskiego

Zabawy muzyczne i śpiewanie piosenek to świetny sposób na naukę angielskiego dla dzieci. Angażują więcej zmysłów, a sam proces jest przyjemny i kojarzy się wyłącznie z przyjemnością. Które piosenki warto dodać do językowej playlisty?

Nauka poprzez zabawę

Nauka języka obcego od najmłodszych lat sprawia, że przyswajanie nowej wiedzy jest szybkie, wręcz naturalne, a przez dzieci często bywa odbierane jako forma zabawy. Zwłaszcza, kiedy nauka przebiega w kreatywny sposób.

Jedną z takich możliwości jest wspólne słuchanie i śpiewanie piosenek. Nauka języka obcego często polega bowiem głównie na powtarzaniu i utrwalaniu w ten sposób poznanych słów czy zwrotów. W tej roli doskonale sprawdzają się właśnie piosenki. Maluchy chętnie zapamiętują teksty piosenek, które słyszą. Co więcej, mogą połączyć słuchanie i śpiewanie z wykonywaniem określonych ruchów, co dodatkowo wzmacnia element zabawy w trakcie nauki.

Piosenki po angielsku – gdzie szukać?

Chcąc znaleźć odpowiednie dla dzieci piosenki w języku obcym, możemy śmiało posiłkować się popularnymi platformami online, jak np. YouTube czy Spotify. Oczywiście najłatwiej będzie na nich znaleźć piosenki po angielsku. Jest ich całe mnóstwo. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w wielu przypadkach dzieci znają np. daną melodię, a nowością będzie dla nich jedynie tekst po angielsku. Przykłady mogą stanowić np. piosenka „Itsy Bitsy Spider”, którą dzieci znają również jako „Malutki pajączek” czy „Twinkle Twinkle Little Star” – w polskiej interpretacji „Mrugaj, mrugaj gwiazdko ma”. W takim przypadku, chociaż tekst po angielsku będzie dla dziecka nowością, może ono od razu rozumieć, o czym dana piosenka jest.

Jedną z niezwykle popularnych piosenek po angielsku, jest „Baby Shark Song”. Charakterystyczna melodia, wpadająca w ucho i prosty tekst po angielsku to świetny sposób na to, by dziecko zapamiętało, jak nazywają się w tym języku poszczególni członkowie rodziny. Nie wspominając o tym, że znaczenie słowa „shark” również powinno w ten sposób bardzo łatwo się utrwalić.

Korzyści z nauki angielskiego poprzez piosenki

Dlaczego warto puszczać dziecku piosenki po angielsku? Korzyści płynące z łatwiejszego zapamiętywania słówek czy zwrotów, a także rozumienia tekstów po angielsku to jedno. Należy jednak pamiętać, że dzieci chcą się przede wszystkim bawić. A wspólne śpiewanie to świetna okazja właśnie do wspólnej zabawy! Zwłaszcza, że są utwory, które do tego zachęcają, np. piosenki po angielsku z pokazywaniem. Przykładem może być piosenka pt. „Head, Shoulders, Knees & Toes”, która uczy nazw poszczególnych części ciała poprzez pokazywanie ich.

Dzieci, słuchając piosenek po angielsku, mogą nauczyć się bardzo wielu różnych słów i zwrotów. Ponadto maluchom przemyca się jednocześnie wiedzę z innych obszarów. Np. dzięki takim piosenkom po angielsku jak „Old McDonald Had a Farm” czy „Animal Sound Song”, dziecko dodatkowo może nauczyć się, jakie dźwięki wydają poszczególne zwierzątka.

Inną funkcją, jaką mogą pełnić piosenki po angielsku jest pomoc przy zasypianiu. Kołysanki po angielsku, jak np. „Sweet Dreams (Goodnight Song)” czy „Ten in the bed” wyciszają maluszka, a przy będą sposobem na dalsze osłuchiwanie się ze słownictwem czy tekstami po angielsku. Słuchając muzyki przed snem, warto postawić na wersję bez teledysków, czyli korzystanie z samej melodii, by dodatkowo nic nie rozpraszało uwagi dziecka i nie rozbudzało go.

Piosenki po angielsku jako wsparcie nauki

Słuchanie w domu piosenek po angielsku może stanowić świetne wsparcie dla rozwoju językowego dziecka. Dlatego do słuchania i śpiewania piosenek zachęcają nauczyciele prowadzący zajęcia dla dzieci. Nauka poprzez zabawę, która jest misją naszej szkoły, może być z powodzeniem wykorzystywana również przez rodziców.

Warto w tym kontekście wiedzieć, czego w danym momencie uczą się dzieci, uczęszczające na kursy Fabryki Języka, by dodatkowo wspomagać proces przyswajania wiedzy. Jeśli dziecko poznaje angielski alfabet – świetnie sprawdzi się „The ABC song”. Jeżeli poznaje członków rodziny – dobrym pomysłem będą piosenki o rodzinie po angielsku, jak wspomniany „Baby Shark Song” czy też „Finger Family Song”. Należy przy tym pamiętać, by dziecko czerpało radość ze wspólnego słuchania i śpiewania. Czasem warto więc włączyć piosenkę, na którą dziecko po prostu ma ochotę. W ten sposób również naturalnie i chętnie będzie się uczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania odnośnie naszej oferty lub chciałbyś/aś się z nami skontaktować? Wypełnij poniższy formularz!

    Ozorków, ul. Piłsudskiego 5
    Zgierz, ul. Łódzka 4/6
    Łódź, ul. Bema 61