Angielski a rozwój intelektualny dziecka – czy nauka języka wpływa pozytywnie na rozwój mózgu?

Znajomość języków obcych, a w szczególności języka angielskiego, jest coraz częściej pożądaną kompetencją na rynku pracy. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto rozpocząć edukację jak najwcześniej. Nauka języka obcego może przynieść wiele korzyści dla rozwoju dziecka już od najmłodszych lat.

Nauka języków odbywa się w sposób naturalny, poprzez słuchanie i powtarzanie. Dzieje się to w trakcie codziennych czynności i nie wymaga dodatkowych zabiegów. Chcąc nawiązać kontakt z opiekunami, dzieci podejmują także pierwsze próby komunikacji oraz reagowania na kierowane w ich stronę komunikaty.

Angielski, a rozwój intelektualny dziecka

Pierwszy okres życia dziecka – ten, w którym uczy się mówić – to także moment, w którym ma miejsce najbardziej intensywny rozwój mózgu. Rozpoczęcie w tym czasie nauki języka angielskiego pomaga w jego rozwijaniu oraz ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój intelektualny dzieci.

To także moment, w którym dziecku najłatwiej osłuchać się z językiem, aby w przyszłości prawidłowo wymawiać poszczególne głoski oraz posługiwać się określonym akcentem. Pierwsze lata życia dziecka, to moment największej plastyczności organu mowy.

Rozwój intelektualny dziecka dzięki nauce języka angielskiego odbywa się na wielu płaszczyznach:

Poprawa pamięci

Badania pokazują, że dziecko w wieku 2-5 lat, jest w stanie zapamiętać jedno nowe słowo co godzinę. Nie ma jednak znaczenia, czy są to słowa w języku ojczystym, czy języku obcym. Dzięki tej umiejętności, charakterystycznej dla młodego wieku, dzieci są w stanie zdecydowanie szybciej przyswoić słowa z kilku języków równocześnie.

Zapamiętując poszczególne słowa i wykorzystując je w różnych sytuacjach, dzieci uczą się agregować nową wiedzę oraz wykorzystywać ją w przyszłości, co ma pozytywny wpływ na ich pamięć także w zadaniach niezwiązanych bezpośrednio z językiem obcym.

Koncentracja uwagi

Znajomość kilku języków kształtowana już od najmłodszych lat sprawia, że wielojęzyczność pomaga „przełączyć się” na określony język w zależności od sytuacji. Dlatego też dzieci, które wcześniej podejmą naukę języka angielskiego, charakteryzuje często wyższy poziom koncentracji.

Myślenie abstrakcyjne

Dzieci, które od najmłodszych lat są eksponowane na język angielski, mają większą zdolność myślenia abstrakcyjnego, ponieważ wiedzą, że to samo zjawisko lub tę samą rzecz można nie tylko różnie definiować, ale także nazwać w różnych językach. To wpływa pozytywnie na myślenie abstrakcyjne oraz kreatywność w innych obszarach życia.

Zdolności analityczne

Osoby wielojęzyczne mają mniejsze problemy z rozwiązywaniem problemów oraz znajdowaniem alternatywnych rozwiązań, a ich zdolności analityczne są na zdecydowanie wyższym poziomie niż u osób, które znają tylko jeden język.

Podsumowanie

Powyższe przykłady pokazują, że nauka języków jest niezwykle pomocna w rozwoju intelektualnym dziecka, a korzyści z ćwiczenia mózgu procentują w przyszłości. Nasze zajęcia są dostosowane także dla najmłodszych dzieci. Chcąc wychodzić potrzebom najmłodszym naprzeciw, już niedługo rozpoczynamy rekrutację do nowych grup. Rekrutacja od 15 do 31 maja jest otwarta dla naszych stałych klientów, którym zapewniamy gwarancję miejsca w grupie oraz niższa cenę, natomiast  1 czerwca rozpoczyna się rekrutacja dla nowych klientów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania odnośnie naszej oferty lub chciałbyś/aś się z nami skontaktować? Wypełnij poniższy formularz!

    Ozorków, ul. Piłsudskiego 5
    Zgierz, ul. Łódzka 4/6
    Łódź, ul. Bema 61