Dni tygodnia po angielsku – wymowa i ćwiczenia dla dzieci

Dni tygodnia to jedna z pierwszych rzeczy, których uczymy się w języku obcym. W angielskim nie są one dość trudne do przyswojenia. Istnieje również kilka sposobów, które w tym pomagają – szczególnie dzieciom. Sprawdź, jak wymawiać dni tygodnia po angielsku oraz poznaj ćwiczenia wspierające naukę.

Tak jak nie od razu Rzym zbudowano, tak i naukę języka angielskiego należy zacząć od podstaw. A do nich zaliczają się choćby dni tygodnia. Dobrze je znać, gdyż są one niezbędne w codziennej komunikacji.
Dni tygodnia po angielsku nie są trudne do zapamiętania, jednak nawet osobom bardziej zaawansowanym “wtorek” (Tuesday) może się czasem pomylić z “czwartkiem” (Thursday). Bez obaw – wszystko to kwestia praktyki. Wystarczy regularnie powtarzać, by na dobre przyswoić dni tygodnia po angielsku.

Dni tygodnia po angielsku

Poniżej lista dni tygodnia w języku polskim oraz angielskim.
Czasem w korespondencji lub na stronach internetowych możesz zauważyć, że
używane są również skróty dni tygodnia po angielsku. Dodaliśmy je przy każdym
tłumaczeniu:

 •  Poniedziałek po angielsku – Monday (skrót: Mon)
 • Wtorek po angielsku – Tuesday (skrót: Tue)
 • Środa po angielsku – Wednesday (skrót: Wed)
 • Czwartek po angielsku – Thursday (skrót: Thu)
 • Piątek po angielsku – Friday (skrót: Fri)
 • Sobota po angielsku – Saturday (skrót: Sat)
 • Niedziela po angielsku – Sunday (skrót: Sun)

Znasz już dni tygodnia i ich skróty. Czas na wymowę!

Dni tygodnia po angielsku – wymowa

Jak widzisz, każdy z dni tygodnia ma końcówkę „day”, co oznacza po angielsku – dzień.
A zatem każdą nazwę wyróżnia tylko pierwszy człon wyrazu.
Poniżej dni tygodnia po angielsku wraz z wymową:

Dni tygodnia po angielsku – ćwiczenia

Zazwyczaj uczymy się dni po angielsku w kolejności. To dobra metoda na początek. Jednak z czasem warto wprowadzać ćwiczenia dla dzieci (dorośli również z tego skorzystają), które pomogą przyswoić nazwy również wyrywkowo.

Jednym z popularnych sposobów na naukę dni tygodnia po angielsku są fiszki. Możesz korzystać z różnego rodzaju aplikacji, kupić papierowe fiszki w sklepie lub wykonać je samodzielnie. Wystarczy wyciąć z kartonu 7 identycznych prostokątów. Każdy z nich to jeden dzień tygodnia. Na jednej stronie umieść dzień tygodnia po polsku, na drugiej – po angielsku. Fiszki możecie wspólnie wykonać z dzieckiem (pod artykułem znajdziesz gotowy szablon do pobrania). Ćwiczenie polega na tym, aby losować poszczególne kartoniki i próbować przypomnieć sobie angielskie odpowiedniki.

Proponujemy również drugi wariant zabawy z fiszkami: ułóż fiszki w kolejności, zgodnie z poszczególnymi dniami tygodnia. Dziecko zamyka oczy, w tym czasie Ty zabierasz 1-3 fiszki. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, których dni tygodnia brakuje.

 

Kolejne ćwiczenie dla dzieci, aby sprawniej przyswajały dni tygodnia: pomyślcie razem, czym mogą się charakteryzować poszczególne dni. Np. happy Monday, active Wednesday (jeśli np. dziecko ma tego dnia trening piłki nożnej), family Sunday (jeśli tego dnia wspólnie gdzieś wychodzicie), itd.

Zaczynajcie dzień właśnie od nazwania dnia tygodnia np. „Czy pamiętasz, co dziś mamy? Happy Monday!”. Nie tylko zapamiętasz dni tygodnia, ale również będziesz przyswajać poszczególne przymiotniki w języku angielskim.

Dzieci (szczególnie najmłodsze) również bardzo chętnie i szybko uczą się słówek dzięki piosenkom. Oto jedna z piosenek dostępnych na YouTube, która może Wam się przydać jako ćwiczenie dni tygodnia po angielsku:

Days of the Week Song | The Singing Walrus

Oczywiście w Internecie znajdziecie również wiele innych utworów, które mogą
posłużyć Tobie i Twojemu dziecku do nauki.

Dla starszych dzieci polecamy układankę z liter. Należy wyciąć poszczególne literki i składać z nich nazwy dni tygodnia po angielsku. Na początku warto posegregować literki w siedmiu kopertach (podpisać je polskimi nazwami). Z czasem możecie wymieszać wszystkie litery. Zabawę  możecie połączyć z fiszkami, szczególnie na początku nauki. Np. dziecko układa fiszki w kolejności, a następnie składa wyrazy z liter.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najważniejsze, aby zabawy i ćwiczenia Wam się podobały i sprawiały przyjemność. Taka forma przyswajania wiedzy jest bowiem najskuteczniejsza i pozwala odkryć pasję do języka obcego.

Zacznij naukę dni tygodnia po angielsku już dziś!

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie fiszki z nazwami dni tygodnia po angielsku oraz literki. Wydrukuj je i wytnij wzdłuż linii. Możesz rozpocząć zabawę z nimi od razu lub zaproponować dziecku, aby pokolorowało je według własnego pomysłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania odnośnie naszej oferty lub chciałbyś/aś się z nami skontaktować? Wypełnij poniższy formularz!

  Lokalizacje:
  • Ozorków, ul. Piłsudskiego 5
  • Zgierz, ul. Łódzka 4/6
  • Łódź, ul. Bema 61