Nauka języka obcego u dorosłych – jak utrzymać motywację do nauki i osiągnąć językowy cel?

Zapisując się na kurs językowy bardzo często jesteśmy podekscytowani i gotowi do działania.  Nasza motywacja, by „tym razem, w końcu nauczyć się wymarzonego języka” sprawia, że staramy się aktywnie uczestniczyć w zajęciach, jak również systematycznie kontynuować naukę w domu.  Z biegiem czasu jednak zdarza się, że stopniowo zaczynamy tracić motor do działania… Dopada nas rutyna życiowa, coraz mniej czasu poświęcamy nauce, a co za tym idzie – zaczynamy odczuwać, że nie robimy takich postępów, jakie byśmy chcieli.

Doskonale znamy to uczucie, ponieważ też przerabialiśmy chwile słabości na różnych etapach życia. Jeśli czytasz ten artykuł – za pewne utożsamiasz się z poruszonym problemem.

Zastanawiasz się, czy można z tym coś zrobić?

Oczywiście, że tak, dlatego stworzyliśmy dla Ciebie mini poradnik, jak pozostać w najwyższej językowej motywacji.

 • Przypomnij sobie, dlaczego zapisałeś się na kurs językowy.

Większość osób dorosłych rozpoczynających kurs, chce po prostu zacząć wykorzystywać ten język w życiu, pracy czy podróży. Osiągnięcie wymarzonego celu na pewno nie jest łatwe i wymaga od nas determinacji i pewnych poświęceń, a droga do jego uzyskania będzie często pełna wyzwań i momentów bezsilności. Natomiast gdy już osiągniesz swój cel to uczucie satysfakcji, sukcesu  na pewno wynagrodzi Ci trudy nauki. Czy nie cudownie będzie w końcu swobodnie posługiwać się językiem za granicą lub otrzymać wymarzony awans, gdzie bez problemów możesz współpracować z obcokrajowcami?

 • Zastanów się nad tym, co Cię blokuje w nauce.

Często to, co nas blokuje to tak naprawdę nasz sposób myślenia. Nie wierzymy w siebie, nie wierzymy, że możemy się nauczyć swobodnie posługiwać językiem. Ważne jest, abyś w takiej sytuacji starał się znaleźć rozwiązanie, które pomoże Ci pozbyć się tej blokady.

– Doceniaj nawet swoje najmniejsze sukcesy.

– Skup się na tym, co dobrze Ci wychodzi.

– W razie problemów szukaj wsparcia u lektora lub osób z grupy, które na pewno chętnie podzielą się z Tobą swoimi przemyśleniami.

Jeśli nie wiesz jak się uczyć albo jakieś inne problemy blokują twoją motywację – poświęć trochę czasu nad znalezieniem rozwiązania. Pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia i zawsze da się w jakiś sposób wybrnąć z danej sytuacji.

 • Koniec z wymówkami!

Nie mam czasu, doba jest za krótka, mam tyle na głowie… Kto z nas chociaż raz w ten sposób nie tłumaczył się podczas lekcji? Owszem, bywają okresy, gdzie dużo się dzieje w naszym życiu i może nie każdego dnia znajdziemy wolny czas na naukę, jednak w większości przypadków są to tylko nasze wymówki.

Jeśli nauka w domu kojarzy Ci się z godzinami wyrwanymi z życia i czujesz, że tylko poświęcając ogromne ilości czasu jesteś w stanie osiągnąć zamierzone efekty – to jesteś w błędzie. Byłoby super gdybyśmy mogli spędzać na nauce w domu kilka godzin, ale nie do końca tak to działa. Po wielu godzinach nauki mózg jest zmęczony i gorzej przyswaja dalsze informacje. Nauka języka to długotrwały proces, właśnie dlatego najważniejsza jest SYSTEMATYCZNOŚĆ. Jeśli możesz sobie pozwolić na 10 minut nauki każdego dnia to świetnie, jeśli będzie to maksymalnie 20 minut tygodniowo, też dobrze. Ważne, żeby małymi kroczkami wyrobić w sobie nawyk uczenia w domu, tak, by nasza nauka nie ograniczała się tylko do pracy na lekcji.

 • Ucz się tego, co w danej chwili sprawi Ci przyjemność.

Nauka w domu nie musi polegać na codziennym katowaniu się słówkami, bądź zagadnieniami gramatycznymi. Jeśli danego dnia wyjątkowo nie masz ochoty ćwiczyć gramatyki- nie zmuszaj się. W zamian spróbuj innych metod:

– Obejrzyj film lub serial po angielsku.

– Przeczytaj artykuł, fragment książki czy tekst na blogu.

– Posłuchaj muzyki, starając się wyłapać  znane Ci już słowa i zwroty.

Pamiętaj, że nauka powinna być dla Ciebie przyjemnością – to pozwoli Ci na efektywne przyswajanie wiedzy. Uczenie się na siłę po to, aby „nie marnować czasu” –  jest jego największą stratą. Spokojnie można to porównać do wkuwania na blachę przed kartkówką w szkole. Nic z tego nie wyniesiesz, a tylko znuży Cię sama czynność.

 • Aplikacja lub platforma do nauki – na pewno nie zaszkodzi!

Większość kursów językowych ma w swojej ofercie dostęp do różnych platform i aplikacji, które zdecydowanie ułatwiają naukę języka. Niestety większość z nas pomija te „dodatki” do kursu twierdząc, że i tak przecież to nic nie da, a poza tym nie wiemy jak się nimi posługiwać. Nic bardziej mylnego. Takie zadania, które znajdziemy na aplikacji czy platformie do nauki są miłą odskocznią od listy słówek, czy długich ćwiczeń gramatycznych. Konstrukcje aplikacji językowych są intuicyjne i zbudowane w prosty sposób – dzięki czemu nie musisz im poświęcać wiele czasu, wystarczy parę minut każdego dnia. Mając np. aplikację na telefonie, możesz w wolnej chwili – zamiast przeglądać portale społecznościowe – powtórzyć materiał w formie szybkich zadań, które od ręki są sprawdzane.

 

Na to jak się uczymy i czy widzimy jakieś postępy tej nauki wpływa wiele czynników, natomiast wiele z nich zależy przede wszystkim od nas samych i naszego sposobu myślenia. Jeśli troszkę zmodyfikujesz swój dzień, by znaleźć w nim czas na jakąkolwiek styczność z językiem w domu, czy poprzez aplikację, powtórzenie materiału z książki bądź przeczytanie jakiegoś tekstu w języku obcym – zaczniesz czuć się pewniej na zajęciach, co przełoży się na Twoje postępy. Co więcej, jeśli skupisz się  na swoich dotychczasowych sukcesach i nie dasz się pokonać wewnętrznym blokadom, z pewnością zachowasz motywacje i stopniowo osiągniesz swoje językowe cele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania odnośnie naszej oferty lub chciałbyś/aś się z nami skontaktować? Wypełnij poniższy formularz!

  Lokalizacje:
  • Ozorków, ul. Piłsudskiego 5
  • Zgierz, ul. Łódzka 4/6
  • Łódź, ul. Bema 61