Czy jest sens zapisywać dziecko na dodatkowy angielski, skoro ma dobre oceny w szkole?

Nasze dzieci są przytłoczone nauką – podstawa programowa w szkołach publicznych jest obecnie przepełniona. Odrabianie prac domowych potrafi trwać godziny, a dzieci nie znajdują ani chwili na odpoczynek. W efekcie nauka ta nie ma zbyt wiele wspólnego z jakością. Troskliwi rodzice chcą dbać o wszechstronny rozwój swoich dzieci, ale przez myśl nawet najbardziej ambitnych może przejść pytanie: czy to naprawdę ma sens? Skoro moje dziecko dobrze uczy się w szkole, to może dodatkowa nauka angielskiego jest niepotrzebna? Jakie korzyści płyną z dodatkowych lekcji języka?

Po pierwsze, język angielski jest takim przedmiotem szkolnym, który niewątpliwie każdemu przyda się w przyszłości. Wakacje za granicą? Praca w międzynarodowym towarzystwie? Zakupy w zagranicznych sklepach online? Seriale na Netflixie bez napisów? Znajomość angielskiego jest obecnie priorytetową umiejętnością i warto inwestować w rozwijanie tak kluczowych kompetencji u naszych dzieci. Wiedza, którą dziecko zdobędzie podczas kursu językowego ułatwi mu naukę w szkole – nie będzie musiało spędzać tyle czasu na powtórzeniach, czy uczeniu się do sprawdzianów.

Po drugie, uczenie się języka w szkole językowej różni się od uczenia się w szkole:

 • Lektorzy nie muszą ciągle robić testów, żeby mieć wystarczającą ilość ocen i móc skupić się na rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych.
 • Grupy dobierane są pod względem kompetencji, więc lektorzy nie muszą martwić się, że uczniowie są na różnych poziomach i ucinać skrzydła najbardziej uzdolnionym, dla których nie ma tyle czasu podczas lekcji w szkole (bo przecież oni poradzą sobie na egzaminie, a reszta klasy nie).
 • Grupy w szkołach językowych są zdecydowanie mniej liczne, dzięki czemu lektor jest w stanie poświęcić uwagę każdemu. Uczenie się języka podczas dodatkowych lekcji jest z tych względów zwyczajnie przyjemniejsze!
 • Co więcej, szkoła językowa może przygotować ucznia do oficjalnych egzaminów potwierdzających kompetencje językowe ucznia. Taki certyfikat nie ma daty ważności – nasze dziecko może sobie go wpisać jako dodatkowe umiejętności w CV, co ułatwi mu dostanie się na zagraniczne studia, aplikacje na staże, czy dostanie pracy.

Nie zapominajmy również o społecznym aspekcie dodatkowych lekcji – uczniowie mogą poznać nowych rówieśników, z którymi mogą prowadzić fundamentalne konwersacje (pytanie kolegi, z którym uczęszcza do szkoły od kilku lat o jego imię, wiek czy zainteresowania może nie mieć sensu, ale te same pytania są prawdziwą komunikacją na początku kursu językowego). Podczas kursu, uczeń ma możliwość osłuchania się z językiem wypowiadanym przez różne osoby, co ułatwi mu przyszłą komunikację z nieznajomymi.

Społeczne interakcje są ważne szczególnie w obecnym czasie – kiedy szkoły są pozamykane, dodatkowy kurs może być jedyną okazją do spotkania znajomych na żywo. Pandemia odebrała dzieciom możliwość prawidłowego rozwoju, ponieważ interakcja z rówieśnikami jest niezwykle istotnym elementem do nabywania pewności siebie, umiejętności współpracy w grupie, czy też umiejętności dyskusji.

Podsumowując – warto zapisać dziecko na dodatkowy kurs języka angielskiego, nawet jeśli nie ma z nim żadnych problemów w szkole. To inwestycja w umiejętność kluczową w przyszłości naszych dzieci, za którą niewątpliwie kiedyś nam podziękują.

Autor: Katarzyna Kołodziejczak – lektor języka angielskiego, metodyk w Fabryce Języka

Katarzyna Kołodziejczak
lektor języka angielskiego, metodyk w Fabryce Języka

AUTOR ARTYKUŁU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Masz pytania odnośnie naszej oferty lub chciałbyś/aś się z nami skontaktować? Wypełnij poniższy formularz!

  Lokalizacje:
  • Ozorków, ul. Piłsudskiego 5
  • Zgierz, ul. Łódzka 4/6
  • Łódź, ul. Bema 61